• https://www.facebook.com/groups/75899358638/
  • https://twitter.com/baskurtkoyu26
Üyelik Girişi
TARİHTE BUGÜN

Tarihte Bugün v.8.0
Site Haritası
Takvim
Eskişehirspor'dan Haberler

Kemal SAĞIR
kemal.es@hotmail.com
SİHİRLİ KUTU
15/08/2010

        

Son yıllarda adeta başımızı döndüren teknoloji hızı ve geliştirilen aygıtlar,insanlar için hayatın vaz geçilmezleri olduğu veya olmak zorunda bırakıldığı günler yaşıyoruz. Buna bağlı olarak,  televizyon ve bilgisayarların hayatımıza ne kadar girdikleri,sosyal hayatımıza zaraları konusunda yapılan araştırmalar hiçte  iç açıcı değil.

     Evlerimizde aynı odada çocuklarımız ve ailenin diğer fertleriyle mesafeler oluşmasını sağlayan sihirli kutular.Bir zamanlar, elektriğin olmadığı köyümüzde gaz lambasının o loş ışığında  ailece veya misafirlikte büyüklerimizin yaptığı sohbetleri can kulağıyla dinlerdik.Komşumuz olan rahmetli Şevkiye annemiz bize her akşam deli Ahmet ve deli Mehmet in masallarını anlatır o anlatırken bizde o masalın içinde dalıp giderdik ,taki köyümüze televizyon gelene kadar.Yıllar geçti…..Televizyon ve bigisayarlar sayesinde artık evlerimizde masallar,ibret verici hikayeler,geçmişe ait deneyimler,geleceğe ait hayaler kurulmuyor.Bunların yerini diziler ve magazin programları aldı.Biz onları kontrol edemediğimiz için onlar  bizi kontrol altına aldı.

      Yetişkinler olarak bizim ilişkilerimizi bu kadar olumsuz etkileyen televizyon ve bilgisayarlar,kendisi küçük hayal dünyası büyük olan çocuklarımızı nasıl etkilediğini hiç düşündünüzmü?

       Yapılan araştırmalar televizyon ve bilgisayarların çocoklarımızda baş ağrısı,uyku bozukluğu,içine kapanıklık,sosyal gelişim,dil gelişiminde gerilik,saldırganlık okuma alışkanlığının ve fiziki aktivitenin azalması  ve benzeri sorunlar oluşturabildiği saptanmıştır.

      Zaman zaman  aile fertleri aynı ortamda beraber oturdukları halde  saatlerce konuşmadan televizyon veya bilgisayarda sörf yapmakta ve birbirlerine yabancılaşmaktadır.Aile içi iletişimi ve sohbeti tamamen ortadan kaldıran bu sanal dünyaya engel olabilmek için bütün aile bireylerinin hoşlandığı programları izlemek ve en az haftada bir gün televizyon ve bilgisayarın hiç açılmayarak aile içi aktiviteler yapılmalı. Bütün bu kararlar aile toplantısında alınmalı  ve kesinlikle taviz verilmemelidir.Bu durum aile içi ilişkilerinin daha iyi olmasını sağlayacaktır.   Ne dersiniz?

 2454 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BOZKURT - 31/03/2020
BOZKURT
ÖĞRETİLMİŞ ÇARESİZLİK - 05/10/2014
ÖĞRETİLMİŞ ÇARESİZLİK
BİR TUTAM HAKSIZLIK - 07/09/2014
BİR TUTAM HAKSIZLIK
HAK YERİNİ BULUR - 14/10/2013
Acelesi olduğunu görür görmez anlamıştım.
BİR BABANIN MİRASI - 11/08/2013
“Toplantıya gideceğim. Baktım geç kalma ihtimalim var, bindim bir taksiye, muhabbetçi bir arkadaş. O anlatıyor ben dinliyorum. Tam işyerinin önüne geldik. Ankara’da Bakanlıklar. Diyelim ki, taksi parası 9.75 TL tuttu, ben 10 TL uzattım. Hani hepimizi
EN DEĞERLİ İNSAN! - 17/04/2013
İki komşu ülkenin hükümdarları birbirleriyle savaşmazlar
ANNE FEDAKARLIĞI - 10/02/2013
Çocuk, babasından aldığı harçlığı vaktinden önce bitirmiş ve günlerdir istediği top için
YENİ YILA GİRERKEN - 30/12/2012
Değerli köylülerimiz,zaman ne çabuk geçiyor değilmi? 2008 den 2012 ye… aradan tam 4 yıl geçti.Toplam ziyaretçi sayımız 40000 e yaklaştı.Bu bizim gibi küçük bir köy için rekor sayılabilecek bir rakam.Bunu hep birlikte başardık.
BEYAZ PİRAMİT VE TÜRKLER - 10/11/2012
BEYAZ PİRAMİT- Resmi Tarihin Çöküşü
 Devamı
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Bayrak
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret167842
TAKİP EDİN 
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.357527.4671
Euro29.010129.1264
Hava Durumu
ESKİŞEHİR BASIN

Eskişehir'den Son Haberler