• https://www.facebook.com/groups/75899358638/
  • https://twitter.com/baskurtkoyu26
Üyelik Girişi
TARİHTE BUGÜN

Tarihte Bugün v.8.0
Site Haritası
Takvim
Eskişehirspor'dan Haberler

Kemal SAĞIR
kemal.es@hotmail.com
ÖĞRETİLMİŞ ÇARESİZLİK
05/10/2014
Kişi herhangi bir deneme yanılma yaşamamada toplum tarafından bireye çaresizlik kültürü yüklenir. Arabesk müzik güçlü bir çaresizlik aşılama aracıdır. Kişi deneyip yanılmadan doğuştan kaybetmeyi kabul eder. Koca bulmaktan, terfi almaya hayatımızın pek çok unvan maçını kaybetmeye hazırlanmış şekilde çıkarız. Çünkü daha önce deneyip kaybetmiş birileri sınırlayıcı önyargılarını beynimize doldurmuştur. Başarısızlık genelde farkına a olmadan gizli öğrenme yoluyla a öğrenilir. Ö.Ç kaybedenlerin kimliği, kaderi, hayatı açıklama tarzıdır. İçinden öç çıkarttığını da kendine ait bir parçayı kaybetmenin hüznünü yaşar.


Hepimizin zihinsel arşiv kayıtlarında farklı öğrenilmiş çaresizlik derleri mevcut. Defalarca denediğiniz, sonuç alamadığınız, sonunda denemekten vazgeçtiğiniz ne çok şey vardır. Yabancı dil kursuna başlar yeni kelimeleri öğrenir, unuturuz. Sonunda kafam girmiyor diyip vazgeçeriz. Eşinizi kafanızdaki ideal erkek modeline göre yeniden biçimlendirmek için harekete geçer, taş fırın erkeğinin direnişiyle sonuç alamaz onu olduğu gibi kabul ederiz. sıkı bir rejim kararı alır, sonuç alamaz başka diyet deneriz. İşe yaramıyorlar para tuzağı bunlar diyip eski alışkanlıklarımıza aynen devam ederiz.


Öğrenilmiş çaresizlik kültüründe kendi yapamadığını başkalarına da yaptırmama davranışı yaygındır. Hayatındaki eksik yada yetersizliklerden dolayı başkalarını sulama eğilimi bir diğer özelliktir. Pozitif yerine negatif düşünme eğilimi baskındır. Kurtarıcı bekleme eğilimi yaygındır, genç kızları beyaz atlı prens, dindarları kurtarıcı, erkekleri kendine babalık yapacak politikacı ve patron bekler. Bilimsel düşünmek, neden sonuç ilişkilerine inanmak yerine şansa veya tesadüfler e inanma eğilimi fazladır. Eylemlerinin sorumluluğunu üstlenmezler. Geçmiş merkezli yaşama anlayışı yaygındır. Geleceğe hazırlanmak yerine geçmişin problemlerini tartışmak tercih edilir. Kendi işlerini iyi yapmak yerine başkalarının neyi iyi yapamadığını görür, eleştirirler. Ö.ç kültüründe imalı iletişim karından konuşma çok yaygındır. Bir çok iş pozitif düşünce gücüyle değil, nefret edilen birinin inadına başarılır. Öfkenin enerjisiyle hırs yaparak başarıya ulaşılır. İçten değil dıştan motive etmeli insanlar çoğunluktadır.


Önce kendi içinizdeki öğrenilmiş çaresizlik virüsünü temizleyin. Sonrada çevrenizdekilerin size hayat dersleri diye kendi çaresizliklerini yüklemelerine izin vermeyin.


3657 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BOZKURT - 31/03/2020
BOZKURT
BİR TUTAM HAKSIZLIK - 07/09/2014
BİR TUTAM HAKSIZLIK
HAK YERİNİ BULUR - 14/10/2013
Acelesi olduğunu görür görmez anlamıştım.
BİR BABANIN MİRASI - 11/08/2013
“Toplantıya gideceğim. Baktım geç kalma ihtimalim var, bindim bir taksiye, muhabbetçi bir arkadaş. O anlatıyor ben dinliyorum. Tam işyerinin önüne geldik. Ankara’da Bakanlıklar. Diyelim ki, taksi parası 9.75 TL tuttu, ben 10 TL uzattım. Hani hepimizi
EN DEĞERLİ İNSAN! - 17/04/2013
İki komşu ülkenin hükümdarları birbirleriyle savaşmazlar
ANNE FEDAKARLIĞI - 10/02/2013
Çocuk, babasından aldığı harçlığı vaktinden önce bitirmiş ve günlerdir istediği top için
YENİ YILA GİRERKEN - 30/12/2012
Değerli köylülerimiz,zaman ne çabuk geçiyor değilmi? 2008 den 2012 ye… aradan tam 4 yıl geçti.Toplam ziyaretçi sayımız 40000 e yaklaştı.Bu bizim gibi küçük bir köy için rekor sayılabilecek bir rakam.Bunu hep birlikte başardık.
BEYAZ PİRAMİT VE TÜRKLER - 10/11/2012
BEYAZ PİRAMİT- Resmi Tarihin Çöküşü
GÖK YELELİ BOZKURT - 31/03/2012
TÜRKLER NEDEN GÖK YELELİ BOZKURT'U SEMBOL OLARAK SEÇTİ?
 Devamı
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Bayrak
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret165397
TAKİP EDİN 
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar23.004923.0971
Euro24.607624.7062
Hava Durumu
ESKİŞEHİR BASIN

Eskişehir'den Son Haberler