• https://www.facebook.com/groups/75899358638/
  • https://twitter.com/baskurtkoyu26
Üyelik Girişi
TARİHTE BUGÜN

Tarihte Bugün v.8.0
Site Haritası
Takvim
Eskişehirspor'dan Haberler

İLÇEMİZ ÇİFTELER

  
Nüfus: 11.883 (2000)

Çifteler İlçe Merkezine yerleşim M.S.1500 yıllarında oluşmuştur. Bunu IV.Murat’ın Revan Seferinden anlıyoruz. IV.Murat’ın 1635 yılında Revan Seferi menzilleri (Durakları) anlatılırken İlçe Merkezine uğradığı söylenir.

1795 yılında Konya Kozan’dan hareket eden Kozanoğlu ağa, ÇİFTELİ denen bu yere gelir ve yerleşir. Bu dönemde adı ÇİFTLÜKÜ-HUMAYUN olur.

Erzurum dolaylarından gelen ve kumarcı adası’na yerleşen zorba Salih’in ölümünden sonra, oğlu Kumarcı Mustafa’nın çevrede tam bir derebeylik hayatı sürmeye başlaması ve artan baskılar üzerine Kozanlızade Abdurahman ağa Devlet’ten yardım ister. Osmanlı Devleti Bursa üzerinden 1814 yılında Mustafa Paşa Komutasında Askeri Birlik gönderir. Kumarcının Malikanesi basılır. Kumarcı ve adamları öldürülür. Köy bu dönemde ÇİFTE- ÖREN- ÇİFTEEVLER adını alır. Bu baskından sonra İlçe Merkezinde bu günkü su deposunun çevresine askeri kışlalar yapılır. Birde askeri hastane kurulur.

Eminekin, Ilıcabaşı köylerinde de askeri kışlalar yapılır. Bütün bu askeri birliklerin maaşını, iaşesini ve yemeğini Kozanlızade Abdurahman ağa karşılar.

Osmanlı Devleti tarafından Hacı Kozanlızade Abdurahman ağaya Devlet nişanı ile birlikte bir çok hediye gönderilir. Takdir edilir. Bu dönemde Köyün adı ÇİFTELER olur. 1914 yılında Muzaffer Paşa zamanında idare Mahmudiye’ye taşınmıştır.

1921 yılı Mayıs ayı başlarında Kütahya üzerinden gelen Yunan kuvvetleri Çifteler’in kuzeyinde Kırkkız çalında karargah kurmuş burada istihkamlar yapmaya başlamıştır.

Gündüzleri Türkmen köyü (Türkmen Mecidiye) ye inen Yunan askerleri köylüye işkence yapmaya başlamıştır. Buna karşı Türkmen köylüler Yunanlılara karşı çete çarpışmalarına girişmişlerdir. Kırkkız çalından Türkmen köye baskın yapan Yunan kuvvetlerine karşı sabahın erken saatlerinde başlayan bu çarpışmalar sonunda, Türkmen köylüler Çifteler’e doğru çekilmişler ve silah sesleri Çifteler’den duyulmaya başlamıştır. Çifteler’liler de Sakaryabaşı çevresindeki sazlık ve bataklık araziye çekilmişlerdir. Aynı gün öğleye doğru kağnılarla yaralılar ve Türkmen köylüler Çifteler’e gelmişlerdir. Sakaryabaşı, Sarıkayalar üstünden dürbünle çarpışmaları izleyen Kozanlızade Abdurahman ağa, gelenleri adamlarının yardımı ile araziye gizlemiştir. Bu bölgede kısa süre top ateşine tutulan Yunan kuvvetleri Kırkkız çalından geri çekilmişlerdir.

Türk kuvvetlerine geri çekilme emri verilmesi ile iki çete birliği Çifteler’e gelmiş; Çifteler’deki askeri malzeme ve cephaneliğin Ankara cephesine nakledilmesi planını yapmışlardır. Aynı gün bir uçak Çifteler semalarında görülmüş, bu günkü Hükümet binası önünde Yusuf beylerin ot yığınlarının altında gizlenen cephaneliğin yakınına bir bomba atmış isabet ettirememiştir. Aynı gece Türk çetelerinden biri Mahmudiye yönünde, diğeri serçe tepeye şaşırtma saldırısı yapmışlar. Çifteler’deki askeri malzeme ve cephanelik o gece Ankara cephesine nakledilmiştir.

Sakarya cephesine hareket eden Yunan kuvvetleri Kadukuyusu yönünden Mahmudiye üzerinden hareketle ilerlemiş, Çifteler’e gelen bir tabur Yunan askeri, Kurban Bayramının birinci günü Sakarya üzerinden geçerek doğu yönüne gitmiştir. Çifteler köyünde Kocabıyıkların evine yerleşen Yunan Subayları (14 Ağustos 1921) 34 gün kalmışlardır.
17 Eylül 1921 de II süvari tümeni tarafından Çifteler Yunanlılardan kurtarılmıştır.
Çifteler köyü 6821 Sayılı Kanunla 28.6.1954 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak ÇİFTELER İlçe Merkezi olmuştur.
İlçe, İç Anadolu Bölgesinin yukarı Sakarya havzasında Eskişehir İlinin Güneyinde ve İl Merkezine 67 Km. uzaklıktadır.
Doğusunda Sivrihisar, Batısında Seyitgazi, Güneybatısında Han, Kuzeyinde Mahmudiye ve Güneyinde Afyon İlinin Emirdağ İlçesi ile çevrili olup, tabi bir sınırı yoktur.

Çifteler Hava Fotoğrafları İÇİN TIKLAYINIZ


Yorumlar - Yorum Yaz
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Bayrak
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret172839
TAKİP EDİN 
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar30.982931.1071
Euro33.538533.6729
Hava Durumu
ESKİŞEHİR BASIN

Eskişehir'den Son Haberler